قطعنامه پایانی اولین همایش ملی وضعیت کنونی و آینده حقوق ارتباطات و رسانه‌ها در ایران
1395-02-28
قطعنامه پایانی اولین همایش ملی وضعیت کنونی و آینده حقوق ارتباطات و رسانه‌ها در ایران

آقای دکتر اسدی در پایان همایش طی سخنانی اظهار داشتند:

مفتخرم اعلام کنم که با الطاف و یاری خداوند متعال اولین همایش ملی وضعیت کنونی و آینده حقوق ارتباطات و رسانه در ایران در ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در دانشگاه علامه طباطبائی با موفقیت برگزار گردید. در این همایش مسایل، چالش‌ها و فرصت‌های متعددی که در زمینه رشته نوپا و تازه تاسیس حقوق ارتباطات در ایران وجود داشت، در قالب سخنرانی‌های افتتاحیه و اختتامیه و همچنین سه پنل تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و بدین وسیله دستاوردهای این همایش به همراه توصیه‌ها، رهنمودها و نتایج آن در قالب قطعنامه پایانی به شرح ذیل اعلام می‌شود:
 
۱- شرکت کنندگان در این همایش بر توسعه حقوق ارتباطات به عنوان یک دانش میان رشته‌ای تاکید داشته، به خصوص اینکه توسعه و گسترش روزافزون ارتباطات نوین و سنتی، توجه به جنبه‌های حقوقی این عرصه را ضروری ساخته است. لذا شایسته است مسئولان امور و دانشگاهیان و فعالان این عرصه در تحکیم جایگاه این رشته با توجه به کاربردهای فراوان آن توجه خاصی داشته باشند.
 
۲- شرکت کنندگان در این همایش به تاسیس و ایجاد گرایش حقوق ارتباطات به خصوص حقوق تکنولوژی‌های نوین در کلیه دانشکده‌های حقوق به خصوص دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی تأکید داشتند.
 
۳- شرکت کنندگان در این همایش بر توجه مسئولان محترم وزارت علوم جهت توسعه و گسترش این رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی و تسریع در راه‌اندازی دوره دکترای حقوق ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبائی تأکید نمودند.
 
۴- شرکت کنندگان در این همایش در برگزاری همایش‌های تخصصی در گرایش‌ها و حوزه‌های مختلف حقوق ارتباطات برای گسترش دانش تخصصی در این عرصه تأکید کردند.
 
۵- شرکت کنندگان در این همایش خواستار آن شدند تا برای حراست از آزادی، استقلال و اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاری در ایران «شورای مطبوعات» در کشور تأسیس شود.
 
۶- شرکت کنندگان در این همایش خواستار آن شدند تا با توجه به استقبال گسترده از برگزاری این همایش و لزوم انجام تحقیقات در زمینه حقوق ارتباطات، دبیرخانه دائمی این همایش در دانشگاه علامه طباطبائی دایر شود.
 
۷- شرکت کنندگان در این همایش خواستار آن شدند تا در راستای قدردانی از تلاش‌های علمی شادروان دکتر کاظم معتمد نژاد در زمینه حقوق ارتباطات، جایزه سالانه‌ای از سوی دانشگاه علامه طباطبائی به نام آن شادروان به یک یا چند اثر پژوهشی برگزیده «دانشجویی» در زمینه حقوق ارتباطات و رسانه اهدا گردد.